Dolegliwości

Active Flora baby to suplement diety przeznaczony do zwiększenia ilości pożytecznych bakterii w przewodzie pokarmowym, co jest szczególnie ważne w trakcie antybiotykoterapii czy przy biegunkach.

Jakie czynniki szczególnie źle wpływają na ekosystem flory jelitowej?

Jelita są szczególnie delikatną częścią organizmu – gromadzą się w nich pożyteczne bakterie, które regulują poprawną pracę naszych organów i wspomagają odporność. Problemy z jelitami mogą być związane z czynnikami chorobowymi, jak również z zaniedbaniami. Które z nich najbardziej przyczyniają się do niszczenia ekosystemu flory jelitowej?

  • antybiotykoterapia
  • infekcje bakteryjne i grzybicze jelit
  • niedobór kwasu żołądkowego
  • przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych
  • dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze, oparta na cukrze i tłuszczach, wywołująca zaparcia
  • przyjmowanie środków przeczyszczających
  • ekspozycja na stres
  • konserwanty i toksyny przemysłowe

To nie grymasy – to kolka niemowlęca!

Jednym z zaburzeń bezpośrednio związanych z gospodarką flory jelitowej są kolki niemowlęce, których przyczyny nie są w pełni zbadane, a ich pojawianie się jest indywidualne (zależy np. od alergii). Rozpoznanie jest dość proste: maluszek z powodu złego samopoczucia zaczyna płakać i krzyczeć tak, że nie można go uspokoić i jednocześnie podkurcza nóżki. Jego brzuszek jest powiększony i zwiększona jest ilość gazów jelitowych.

Biegunka – stan, który należy traktować poważnie

Osoby, którym przydarzyła się biegunka, wiedzą, że to wycieńczający i wyjątkowo uciążliwy stan, w którym bardzo często oddaje się rzadki stolec. Może być spowodowana infekcją, stresem lub np. kuracją antybiotykową. W tym czasie bardzo trudno przemóc się do jedzenia i picia, co może powodować odwodnienie.
Odwodnienie jest potencjalnie zagrażającym życiu stanem, w którym organizm zawiera niewystarczającą objętość wody i elektrolitów do prawidłowego funkcjonowania.

Szczególne grupy ryzyka: niemowlęta, dzieci i kobiety w ciąży

Szczególnie niebezpieczna jest biegunka u niemowląt, z którymi nie można się porozumieć – dziecko staje się niespokojne, a jego stolec jest rozwodniony i może występować wraz ze śluzem. Objawy i sposób leczenia trzeba skonsultować z lekarzem, nim dojdzie do odwodnienia, które objawia się na przykład płaczem bez łez czy zwiotczeniem skóry.

Podobną ostrożność trzeba wykazać przy biegunce u dzieci. Dziecko staje się apatyczne, nie chce jeść ani pić, źle się czuje, szybko się męczy. Ważne, by powoli, ale systematycznie uzupełniać płyny w organizmie. W tym trudnym czasie można spróbować zachęcić malucha do jedzenia i picia, podając ulubiony lekkostrawny smakołyk lub napój.

Często zdarza się, że kobiety spodziewające się dziecka też cierpią z powodu tego stanu. Biegunka w ciąży może być spowodowana stresem lub chorobą – kobieta oczekująca dziecka jest bardziej narażona na infekcje. Warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże najlepszy sposób leczenia.